Złowieszcza DialektykaW 1994 roku Gavin Baddeley, dziennikarz muzyczny oraz badacz współczesnej kultury satanistycznej, przeprowadził wywiad z Christosem Beestem, ówczesnym przedstawicielem i przywódcą ONA.

Wywiad ten, pod tytułem The Sinister Dialectic, został opublikowany w monografii satanizmu Baddeleya, Lucifer Rising: A Book of Sin, Devil Worship and Rock'n'Roll, wydanej w Londynie w 1999 roku. Towarzyszą mu czarno-białe przedruki dwóch kart z talii Tarota autorstwa Beesta: III "Mistress of the Earth" oraz V "Master".

Ten sam tekst (bez kart Tarota) znalazł się też w zbiorze wywiadów 'Sitra Ahra' - Collection of Interviews (PDF, s. 8-11).

Po 10 latach od oryginalnej publikacji ukazuje się jego polskie tłumaczenie. Tekst wzbogacono dziewięcioma przypisami.

Złowieszcza Dialektyka jest nie tylko pierwszym tak obszernym tekstem ONA opublikowanym po polsku w Internecie (poprzednie trzy znajdują się tutaj). Jest to również najważniejsza dotąd publikacja, która wyjaśnia samą istotę istnienia i działalności ONA. Poruszone są tu tak ważne kwestie jak ofiara z człowieka w satanizmie tradycyjnym, znaczenie eoniki w filozofii ONA, definicja satanizmu wg Church of Satan / Temple of Set versus definicja satanizmu wg Order of the Nine Angles, "orientacja polityczna" ONA oraz plotki o jej powiązaniach z nazizmem. Kwestia ofiary z człowieka została poruszona aż trzy razy (w polskim wydaniu na stronach 2, 4 oraz 6).

Najważniejsze (w naszym odczuciu) zagadnienie, tj. prawdziwe znaczenie głównego symbolu satanizmu tradycyjnego - symbolu Bafomet - oraz jego relacja do słynnego wizerunku głowy kozła w odwróconym pentagramie, zostało wyjaśnione już w pierwszej wypowiedzi.

Dzięki krótkim i niezwykle treściwym odpowiedziom Christosa Beesta możemy w kilka minut dowiedzieć się tego, co jest rozproszone w dziesiątkach tekstów ONA (w dotąd nie przełożonych manuskryptach). Albowiem Baddeley nie tracił czasu na pytania o mało istotne sprawy, zaś Beest nie tracił czasu na owijanie w bawełnę. Obydwoje od razu przeszli do istoty rzeczy.

Złowieszcza Dialektyka

[PDF]
w w w . t h e - s e r p e n t . p l