Twórcy:
Autorzy książki: Temple of Set, Order of Nine Angles
Autorzy personalni: Michael A. Aquino, Don Webb, James Lewis,
Vesa Iitti / Tapio Kotkavuori (Temple of Set);
Anton Long, Christos Beest, anonimy (ONA)
Anton Long, Christos Beest, anonimy (ONA)
Tytuł oryginalny: brak (zbiór autonomicznych tekstów obu grup)
Tytuł polski pełny: Introductio. Wprowadzenia w satanizm teistyczny
Świątyni Seta oraz satanizm tradycyjny ONA
Wydanie polskie:
- pierwsze: The Serpent, Szczecin 2015
- drugie: The Serpent, Szczecin 2020
Tłumaczenie, redakcja merytoryczna, przypisy do tekstów: Marcela Gibert
Wybór tekstów, wstęp bibliograficzny, redakcja merytoryczna: Michał Knihinicki
Korekta językowa, skład: Redakcja The Serpent
Koncepcja i wykonanie okładki: Medea
Wsparcie techniczne: Krzysztof Jaszczur
Strona tytułowa, redakcyjna,
spis treści, oryginalne tytuły
i dokładne źródła tekstów
znajdują się w tym pliku.
Introductio to liczący prawie 400 stron tom, w którym znajdują się przekłady najważniejszych, klasycznych prac dwóch najsławniejszych teistycznych organizacji satanistycznych.
Pierwsza z nich − Temple of Set, czyli Świątynia Seta − czci boga oświecenia, rozwoju i samodoskonalenia poprzez magię. Set − mimo iż przez Aquino i pozostałych setyjczyków nazywany jest Księciem Ciemności − jest bóstwem światła i mądrości, przypominającym nieco Lucyfera. W swej doktrynie Temple of Set zachęca do uprawiania okultyzmu Ścieżki Lewej Ręki (LHP) oraz czarnej magii, jednak jednocześnie zaleca wypracowanie w sobie mocnego poczucia etyki, ponieważ, jak sama głosi, używanie Magii dla zaspokojenia impulsywnych, trywialnych, egoistycznych potrzeb nie jest setyjskie.. Stosowanie jej ma prowadzić do rozwoju boskiego potencjału maga i odnalezienia jego prawdziwej Woli. (Aquino był i jest gorącym fanem Crowleya. Wpływ ten widoczny jest wyraźnie w całej filozofii Świątyni Seta − począwszy od objawionego tekstu założycielskiego Aquino z 1975 r., a skończywszy na pracach Jamesa Lewisa w latach 80. oraz Najwyższego Kapłana Dona Webba w późnych latach 90. i na początku XXI wieku.)
Druga − Order of Nine Angles, szerzej znana jako O.N.A, ONA lub O9A − wręcz przeciwnie: czci Mrocznych Bogów, których rozumie jako nieludzkie istoty żyjące w ciemnym Świecie Bezprzyczynowym. Gdy te przerażające byty pojawiają się (poprzez nexiony) w naszym Przyczynowym Uniwersum, żywią się bezprzyczynową energią życiową ludzi i innych żywych istot, aby móc działać zwiększając Chaos. W swej doktrynie ONA również zaleca kroczenie Ścieżką Lewej Ręki i uprawianie mrocznego czarostwa (czyli czarnej magii Satanizmu Tradycyjnego), jednak na tym podobieństwa ze Świątynią Seta się kończą. Zakon bowiem zupełnie inaczej rozumie LHP i czarną magię, nie proponuje żadnej etyki, lecz satanistyczny amoralizm, zaś Crowleya nazywa zagubionym Inicjowanym uwięzionym w pułapce egotyzmu i urojeń wielkości, ignorantem, który nigdy nie przekroczył Otchłani i nie osiągnął poziomu Adepta oraz niedorozwiniętym egotystą, zbyt pozbawionym charakteru, by rozwinąć wgląd w siebie. Równie ostre słowa ONA kieruje w kierunku Lovecrafta, Świątyni Seta oraz − oczywiście − ateistycznego i cynicznego Kościoła Szatana i jego showmeńskiego twórcy: Antona Szandora LaVeya.
W Introductio znajdują się tłumaczenia najważniejszych tekstów obu tych organizacji, z których większość ma charakter podstawowego wprowadzenia w ich filozofie oraz ezoteryczne i okultystyczne doktryny.
W części pierwszej (na 176. stronach) są przekłady 18. prac Temple of Set: wszystkich tekstów Kapłanów z oficjalnej strony ToS Xeper.org, prolog Dlaczego Świątynia Seta? Michaela Aquino (najnowsze wprowadzenie do jego książki Black Magic) oraz jego trzy sataniczne objawienia, w tym cały (niezwykle długi) Diabolicon oraz The Book of Coming Forth by Night, które dało początek istnieniu Świątyni Seta w 1975 r.
W części drugiej (zajmującej 175 stron) znajduje się przekład łącznie 19. różnej długości prac Zakonu Dziewięciu Kątów. Połowę objętości zajmują ogólne wprowadzenia w filozofię Satanizmu Tradycyjnego ONA (w tym dwa długie klasyki z początku lat 90. i dwa krótkie jeszcze z lat 80.), reszta omawia konkretne kwestie, takie jak np. satanistyczna ezoteryka, ontologia i teologia Szatana oraz Mrocznych Bogów wg Satanizmu Tradycyjnego, pochodzenie i znaczenie imienia Szatan, natura i kult krwawej bogini Bafomet, niemundańskie/nienazareńskie rozumienie magii i okultyzmu, metafizyka Świata Bezprzyczynowego, Septenarność, Złowieszcza Ścieżka, syndrom hubriati, satanistyczne czczenie Szatana, konieczność ofiar z ludzi (cullingu), a także pochodzenie i znaczenie nazwy Zakon Dziewięciu Kątów. Prawdziwym smaczkiem jest Misterium − przekład niezwykle wartościowego i długiego (16. stronicowego) wywiadu z Antonem Longiem z najświeższych lat działalności ONA (2011 r.).
Tłumaczenia poprzedziliśmy ponad 30 stronami, na których znajdują się nie tylko tytuły oryginalne, dokładne źródło każdego tekstu oraz ustalenia językowe i typograficzne, lecz także liczący 20 stron wstęp bibliograficzny, w którym aż nadto szczegółowo omówiono wszystkie źródła przekładów oraz podano ciekawe informacje nt. historii pism obu satanistycznych grup (m.in. daty wydań tekstów Kapłanów ToS i książek Aquino oraz pełna historia głównych stron ONA).
Z kolei same przekłady wzbogaciliśmy ponad setką przypisów o różnym charakterze − translatorskim, bibliograficznym, merytorycznym (wyjaśnienia używanych przez ToS i ONA pojęć), a także polemicznym w stosunku do niektórych stwierdzeń autorów.
Introductio to prawdziwa biblia współczesnego Satanizmu Teistycznego, którego dwaj główni przedstawiciele działają już od ponad 40 lat, a zainteresowanie nimi stale rośnie, również w Polsce. Nasza książka adresowana jest do tych czytelników, którzy zamiast z krótkich (i często nierzetelnych) opracowań, chcą poznać treść tych dwóch ważnych doktryn satanistycznych z pierwszej ręki − wiernych przekładów tekstów źródłowych.
Darmowe fragmenty:
Temple of Set:
Michael A. Aquino, Diabolicon - część I: Słowo Szatana ArcyDaimona
Order of Nine Angles:
Anton Long, Satanizm i Sataniczne Oddziaływanie [całe]
Dane techniczne:
Stron: 392
Format: A5
Nakład każdego wydania: 80 sztuk
Waga: ponad 500 g
Papier: kremowy, 90 g/m2 (Munken Print Cream v.1.5)
Oprawa: TWARDA z zaokrąglonym grzbietem,
klejona oraz SZYTA, foliowana, matowa, z tasiemką
Cena
Kod książki: K8